Kontakt 796 000 473

Ile wynoszą alimenty?

W największym i najbardziej zaludnionym mieście w Polsce sprawy alimentacyjne odbywają się niemal codziennie. Potrzeby są ogromne, zatem niemal każda kancelaria adwokacka w Warszawie ma w swojej ofercie porady w tym zakresie.  Co ciekawe, próbując dowiedzieć się ile wynosi minimalna kwota alimentów, nigdy nie uzyskamy od razu jednoznacznej odpowiedzi. Przy tego typu pytaniach zawsze warto poprosić o poradę adwokata w miejscu, gdzie obowiązek alimentacyjny powstał.


Obowiązek alimentacyjny – z czego wynika?

Obowiązek alimentacyjny to nic innego jak dostarczenie środków potrzebnych na utrzymanie i wychowanie potomstwa, które pokryją usprawiedliwione potrzeby dziecka. Kodeks Rodzinny i Opiekuńczy zobowiązuje rodziców do dbania o rozwój fizyczny i duchowy dziecka, w taki sposób, by zgodnie ze swoimi zdolnościami i predyspozycjami, mogło w przyszłości pracować dla dobra społeczeństwa. 

Tym, co nie podlega dyskusji jest zapewnienie dziecku podstawowych warunków do egzystencji, takich jak wyżywienie, prawidłowy rozwój fizyczny, ochrona zdrowia, kształcenie na poziomie podstawowym i zawodowym. W ramach zaspokojenia podstawowych potrzeb egzystencji, w przypadku dziecka rodzice powinni również zadbać o ochronę jego osoby i majątku. 

Jaką wysokość alimentów przewidują przepisy?

Na to pytanie nie da się odpowiedzieć jednoznacznie. Wysokość alimentów uzależniona jest między innymi od możliwości rodziców, których obowiązkiem jest zapewnienie podstawowych potrzeb potomstwa, niezależnie od zasobności portfela. Status majątkowy również nie pozostaje tu bez znaczenia. Ustawodawca zaznacza, że obowiązkiem rodziców jest zapewnienie potomstwu takiego samego poziomu życia, jaki wiodą jego opiekunowie. W przypadku rodziców uboższych będzie to zazwyczaj niższa kwota (lub częściowe przejęcie obowiązków wychowawczych), w przypadku rodziców lepiej sytuowanych, sąd wymagał będzie zdecydowanie większych nakładów.

Warto zaznaczyć, że decydując o wysokości alimentów, sąd bierze pod uwagę nie tylko środki, którymi dysponuje rodzic, ale również jego potencjał. Jeżeli osoba zobowiązana do wypłacania świadczenia alimentacyjnego z różnych przyczyn nie wykorzystuje swoich możliwości zawodowych (pracuje dorywczo, w niepełnym wymiarze godzin lub poniżej swojego wykształcenia) sąd może ustalić wysokość alimentów na podstawie możliwości finansowych danej osoby, nie zaś faktycznego wynagrodzenia, które otrzymuje.

Ile wynoszą alimenty?

Sprawa wysokości alimentów nie jest jednoznaczna i prosta do rozstrzygnięcia. W takich przypadkach zawsze warto zasięgnąć porady specjalisty, najlepiej ze swojego miasta. Inne będą koszty utrzymania w mieście a inne na wsi, warto zatem korzystać z pomocy adwokatów znających realia danej społeczności. Dla Warszawiaków będzie to zazwyczaj kancelaria adwokacka w Warszawie i adwokat w Warszawie.